Dawna siedziba władców polskich. Wchodząc na Wawel ma się wrażenie otaczającej historii … i miliarda turystów. Na początek ekspozycja „Wawel Zaginiony”.

Co tam można zobaczyć?

Otwarta w r. 1975 stała ekspozycja „Wawel zaginiony” mieści się w przyziemiu budynku zamykającego od strony zachodniej dziedziniec pałacu królewskiego. Utworzony rezerwat archeologiczno-architektoniczny obejmuje przede wszystkim czteroabsydową rotundę Najświętszej Panny Marii – ŚŚ. Feliksa i Adaukta, a także pozostałości gotyckiego zamku, relikty renesansowych kuchni królewskich; prezentowane są rezultaty dokonanych na Wzgórzu odkryć archeologicznych, fragmenty rzeźbiarskiej dekoracji architektonicznej, od średniowiecza po okres nowożytny. Dzieje zabudowy Wzgórza pozwalają poznać umieszczone na wstępie plansze i model Wawelu (według stanu w w. XVIII) oraz program wirtualnej rekonstrukcji komputerowej wybranych budowli z okresu wczesnoromańskiego i romańskiego.

źródło: http://www.wawel.krakow.pl/pl/index.php?op=10,1,5

Fajna, niewielka wystawa. Ciekawie jest zobaczyć fundamenty tego, co stało wcześniej, od obecnej fortecy ;)

Należy pamiętać, iż pomimo darmowego wstępu trzeba posiadać bilet wstępu. Jest on wydawany w kasie (godziny otwarcia). Liczba biletów, zarówno tych płatnych i bezpłatnych, jest ograniczona, więc trzeba trzeba stać w kolejce jeszcze zanim otworzą kasę. Mniej więcej godzinę po otwarciu kasy nie dostaniemy już biletów. Bilety są wydawane na konkretną godzinę.

Wystawa otwarta dla darmowego zwiedzania w niedzielę, w godzinach 10:00 – 16:00 (1 XI – 31 III) lub w poniedziałek, w godzinach 9:30 – 13:00 (1 IV – 31 X)

Jest ono zależne od daty (aktualne godziny otwarcia).


Wyświetl większą mapę

Podobne posty: